بلیچینگ راهی برای سفیدی دندان‌ها

دندان‌های افراد در اثر مرور زمان رنگ  خود را از دست می‌دهند. این رنگ طبیعی کم کم متمایل به رنگ زرد شده و بد رنگ می‌شود. اما علم دندان‌پزشکی به قدری پیشرفت کرده که این مشکل را به راحتی توسط بلیچینگ حل کرده و رنگ دندان را به حالت طبیعی خود باز می‌گرداند. در ادامه همراه ما باشید تا راجع به این موضوع صحبتی داشته باشیم.

بلیچینگ چیست و مناسب چه افرادی است؟

دندان از دو قسمت اصلی عاج و مینا تشکیل شده است. در حقیقت مینا دندان  بر روی عاج قرار دارد که در اثر مرور زمان ضخامت خود را از دست داده،  زردی و لکه  بر روی آن می‌نشیند که  توسط بلیچینگ سفید می‌شود. در این روش  از دو ماده اصلی اما شیمیایی به نام‌های پراکسید هیدروژن و پراکسید کربامید استفاده می‌شود.

البته باید گفت که هر کدام از مواد شیمیایی کاربردی متفاوت دارند و بهتر است،  طبق توصیه دندان‌پزشک انتخاب شود. اما افرادی برای سفیدتر دیده شدن دندان‌های خود این روش را باید انتخاب کنند که  با خوردن غذا و یا نوشیدن مایعات رنگی، دندان‌های آن‌ها زرد و قهوه‌ای شده است.

 

افرادی که از دخانیات استفاده می‌کنند و یا  بهداشت  فردی دهان خود را رعایت نمی‌کنند و به طور مرتب مسواک نمی‌زنند،  باید از این روش استفاده کنند.  همچنین  با بالا رفتن سن و مصرف داروهای مختلف نیز سفیدی دندان از دست می‌رود که برای بازگرداندن رنگ طبیعی  به آن‌ها  این روش توصیه می‌شود.

بلیچینگ

روش‌های انجام بلیچینگ و توصیه‌های مراقبت از هر کدام

در حال حاضر، بلیچینگ دندان به دو روش آفیس و خانگی اجرا می‌شود.

  1. آفیس در مطب دندان‌پزشک و بدین شکل انجام می‌شود. دندان‌پزشک در ابتدای کار، ماده پراکسید هیدروژن را که از قوام زیادی برخوردار است، بر روی دندان‌ها پوشش می‌دهد. پس از این مرحله، دندان بیمار زیر قسمت دستگاه نور و یا لیرز قرار می‌گیرد تا  سفید شود.

روش آفیس به 3 الی 4 جلسه زمان نیاز دارد. البته باید گفت که هر جلسه حدود 30 الی 60 دقیقه طول می‌کشد.

 

در مراقبت از روش آفیس، بیمار در مرحله اولیه لثه خود را با آب گرم باید بشوید و مدام ماساژ دهد. ضمن آن‌که از خوردن غذا و یا نوشیدنی‌های رنگی به مدت 24 ساعت دوری کند. بیمار در روزهای اولیه از خمیردندان ضد حساسیت باید استفاده کند و روزی 2 بار شستن دندان‌ها را نیز نباید فراموش کرد.

  1. در روش خانگی به حضور دندان‌پزشک نیازی نیست و تنها با نظارت انجام می‌شود. در این روش از دندان فرد قالبی تهیه و به لابراتور داده می‌شود. لابراتور موظف است تا از قالب مورد نظر، تری با جنس ظریف بسازد تا به راحتی بر روی دندان‌ها قرار گیرد. با توجه به این‌که بین دندان و تری درست شده بیمار جای خالی وجود دارد، در تری مورد نظر باید ژل مخصوص ریخته شده باشد.

در مراقبت از روش خانگی باید گفت که بهتر است، از قالب مورد نظر 2 بار در روز استفاده شود. علاوه بر آن‌که قالب مورد نظر را هر بار  پس از استفاده با مسواک جنس نرم  شسته و در جای مناسب گذاشته شود.

بلیچینگ

بررسی مزایا و معایب بلیچینگ

سفید شدن دندان‌ها توسط بلیچینگ از مزایا و معایبی برخوردار است. یکی از این مزایا، دیده شدن دندان‌های سفید و زیبا البته با رنگ طبیعی است. با انجام این روش، به هیچ عنوان دندان‌های  فرد را خطری تهدید نمی‌کند و عوارضی ندارد. از مزایای دیگر، پرداخت هزینه مناسب است.

 

این روش در مقایسه با روش‌های دیگر هزینه کمتری را در بر دارد. البته  به نوع مواد و انتخاب روش مورد نظر نیز بستگی زیادی دارد. با انتخاب این روش برای سفیدی دندان‌ها، فرد در حین انجام کار هیچ دردی را احساس نمی‌کند. یکی از مزایای دیگر، ترمیم دندان‌های پوسیده قبل از انجام این کار است که سفیدی دندان فرد بعدها با مشکلی مواجه نمی‌شود.

اما از  معایب  به این مورد باید اشاره کرد که سفید بودن دندان‌ها موقتی است و به طور دائم نیست. از معایب دیگر، حساس شدن زودگذر دندان‌های فرد است. انجام این روش به برخی از عوامل مانند سن، وراثت و غیره نیز بستگی  دارد. به همین جهت در برخی مواقع، سفیدی دندان‌ها به طور قطعی جواب نمی‌دهد.

سخن پایانی

به گفته دندان‌پزشکان مطمئن و بهترین راه برای برطرف کردن لکه و زردی مینای دندان بلیچینگ است. البته این مورد را نباید فراموش کرد که برخی  افراد از جمله خانم‌های باردار، افراد با بیماری قلبی و یا غیره قبل از انجام این کار با دکتر دندان‌پزشک خود باید مشورت‌های لازم را انجام دهند.

 

 

باز کردن چت
سوالی دارید؟
سلام چطور میتونیم کمک کنیم؟