لمینت

لمینت بهترین انتخاب برای زیباتر دیده شدن دندان‌ها

افراد زیادی به دنبال راه حل‌های مختلف برای زیباتر دیده  شدن چهره خود هستند. یکی از این راه حل‌ها  لمینت است. اما این راه حل در روش‌های مختلفی وجود دارد که بنا به شرایط فرد  و توصیه دندان‌پزشک انجام می‌شود. در این مقاله سعی ما بر این است که به طور واضح این مورد را توضیح دهیم، پس همراه ما باشید.

 لمینت چیست و چه انواعی دارد؟

لمینت به نوعی از روکش دندان با جنس کاملاً متفاوت گفته می‌شود. این روکش متفاوت باعث می‌شود تا زیبایی ظاهری به دندان‌های فرد برگردانده و هرگونه شکستگی، بد رنگی و غیره از روی دندان‌ها برداشته شود. این  روکش انواع مختلفی دارد، بدان معنا که هر کدام از جنس‌های گوناگونی ساخته شده است.

یکی از انواع آن به نام سرامیک توده‌ای می‌باشد. این نوع روکش شباهت زیادی به دندان طبیعی فرد دارد و دندان را بسیار زیبا نشان می‌دهد. اما باید گفت که عمر و ماندگاری زیادی ندارد و ممکن است در مدت  زمان کوتاهی  شکسته شود.

لمینت

نوع دیگر سرامیک فشرده است. به دلیل آن‌که سرامیک فشرده قطر بیشتری دارد، ساخت آن بسیار راحت‌تر انجام می‌شود. البته با قطر بیشتر، دوام و استحکام آن نیز زیادتر و همین امر باعث می‌شود تا دندان‌پزشک بر روی دندان فرد، مانور بیشتری داشته باشد.

یکی دیگر از انواع این روکش‌ها، دی سیلیکات لیتیوم نام گرفته است. در دی سیلیکات، به قدری استحکام وجود دارد که برای افرادی که دندان‌های ساییده دارند، استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که در حال حاضر یکی از به روز‌ترین تکنیک‌ها در روکش دندان، دی سیلیکات است.

زیرکونیا نیز یکی از  روکش‌هایی است که شباهت زیادی به تاج دندان دارد. به همین جهت، در مقایسه با انواع  دیگر استقامت و دوام بالاتری را در بر گرفته است.  پس توصیه می‌شود، دندان‌پزشکان برای افرادی که قالب دندان‌های ضعیفی دارند، زیرکونیا را  انتخاب کنند.

با انجام انواع لمینت چه مسائلی در دندان حل می‌شود؟

لمینت

در صورتی که لمینت از هر نوعی  انتخاب شود، برخی از مسائل مربوط به دهان و دندان فرد حل می‌شود. این مسائل عبارتند از:

  • مسائل مربوط به شبکه‌ای که به ریشه دندان منتهی می‌شود، با این روش از روکش حل می‌شود.
  • از مسائل دیگری که با انتخاب انواع این روکش‌ها حل می‌شود، لکه‌هایی است که به مرور زمان بر روی دندان‌ها پیدا شده است. این لکه‌ها ممکن است در اثر مصرف دارو و یا دخانیات ظاهر شده باشد.
  • دندان‌هایی که دارای فلوراید زیادی هستند، زیادی فلوراید این دندان‌ها از بین می‌رود.
  • برخلاف تصور عده‌ای که فکر می‌کنند، این روکش‌ها تنها مسائل دندان‌های شکسته و یا خراشیده را حل می‌کند. باید گفت که هر مدلی از این روکش‌ها مسئله دندان‌های پوسیده را نیز حل می‌کند.
  • ضمن آن‌که در برخی اوقات دندان‌های افراد بی‌نظم و یا دارای پستی و بلندی‌هایی است که پاسخ‌گوی هرگونه از این مسائل نیز هست.
  • در بین برخی از دندان‌های افراد، درزهایی وجود دارد که این روکش‌ها توانسته درزهای بین دندان‌ها را از بین ببرد.

آیا انتخاب لمینت با مشکلاتی همراه است؟

لمینت

انتخاب لمینت نیز همانند انجام امور دیگر دندان‌پزشکی ممکن است با مشکلاتی همراه شود. در صورتی که هر کدام از این روکش‌ها دچار شکستگی شود، بازسازی به هیچ عنوان نمی‌توان انجام داد و روکش به طور کل باید عوض شود.

با انتخاب هر نوعی  از این  روکش‌ها، دندان‌های طبیعی کمی خراشیده می‌شوند تا روکش بر روی دندان به طور صحیح قرار گیرد. حال در صورت برداشتن روکش دندان‌ها ظاهر و شکل بدی پیدا می‌کند که یکی از این مشکلات محسوب می‌شود.

از مشکلات  دیگر انتخاب این روکش‌ها، هزینه زیادی است که فرد باید پرداخت کند و یا  به دلیل آن‌که دندان‌های طبیعی فرد کمی خراشیده می‌شود، دندان‌ها ممکن است با مواجه شدن سرما و یا گرما حساس شوند. علاوه بر آن‌که به مرور زمان رنگ این روکش‌ها کمی تغییر می‌کن و یا در برخی اوقات دندان‌هایی که مورد روکش از هر نوعی قرار گرفته‌اند، زودتر از آن‌چه که فکر می‌کنید دچار پوسیدگی خواهند شد که مشکل بزرگی به شمار می‌آید.

سخن پایانی

در آخر به این مورد باید اشاره کرد که لمینت یکی از بهترین و پرطرفدارترین روش‌هایی است که دندان‌پزشکان به افراد توصیه می‌کنند. البته این مورد را نباید فراموش کرد که اگر می‌خواهید روکش  دندان شما از دوام و کیفیت خوبی برخوردار شود،  به یک دندان‌پزشک باتجربه مراجعه داشته باشید تا دچار مشکلات بعدی نشوید.

 

باز کردن چت
سوالی دارید؟
سلام چطور میتونیم کمک کنیم؟