لیفت لثه روشی نو در از بین بردن اضافه لثه

افراد بسیاری تصور می‌کنند که تنها با دندان‌های مرتب و سفید، چهره زیبا و جذاب می‌شود. اما باید گفت که این تصور کاملاً اشتباه است، به دلیل آن‌که برخی دندان‌های زیبا و مرتب در پشت لثه‌های ناهماهنگ پنهان می‌شود. علم دندان‌پزشکی به قدری پیشرفت کرده است که این مشکل را به راحتی با لیفت لثه حل می‌کند. پس همراه ما باشید تا توضیح کوتاهی ارائه دهیم.

لیفت لثه چیست  و چطور انجام می‌شود؟

در برخی اوقات خط لثه با اندازه کوتاهی و یا بلندی بیش از حد خود، تغییراتی در لثه ایجاد می‌کند. این تغییرات باعث دیده نشدن دندان‌ها می‌شود که با دستکاری لثه درست می‌شود. بدان معنا که ساختار اضافه‌ای که بر روی لثه ایجاد شده است، حذف و لثه به شکل عادی خود برگردانده می‌شود.

در برخی مواقع نیز لثه از محیط  دندان عقب‌نشینی کرده است که به  لیفت لثه نیاز می‌شود. اما روش انجام کار به دو شکل است. در شکل اول  قسمت مورد نظری که  لثه باید ترمیم شود، بی‌حسی  موضعی صورت می‌گیرد.

لیفت لثه

پس از  آن‌که لثه فرد کاملاً بی‌حس شد،  دندان‌پزشک با استفاده از تیغ مخصوصی به نام اسکالپل  بر روی لثه شکاف کوچکی ایجاد و اضافه لثه برداشته می‌شود. اما اگر لثه فرد عقب‌نشینی کرده باشد، بافت لثه از سقف دهان برداشته و به لثه عقب رفته اضافه می‌شود.

در شکل دوم، دندان‌پزشکان  از لیزر استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است که این روش  با نام‌های جراحی و یا کانتورینگ نیز شناخته شده است.

نکات مهم در مورد انجام لیفت لثه

کانتورینگ نیز همانند سایر روش‌های جراحی دیگر دندان‌پزشکی، دارای نکات زیادی است که قبل از انجام کار باید اطلاع داشته باشید.  این نکات عبارتند از:

 • انجام دادن لیفت لثه، یک الی دو ساعت زمان  می‌برد.
 • به دلیل آن‌که قسمت لثه مورد نظر بی‌حسی موضعی می‌شود، فرد ممکن است با از بین رفتن بی‌حسی، کمی دچار درد و ناراحتی شود.
 • در برخی اوقات روش کانتورینگ با بخیه لثه همراه است. البته باید گفت که از بخیه‌ نوع جذبی باید استفاده شود.
 • یکی دیگر از نکات مهم، مصرف نکردن قرص آسپیرین تا مدت زمان مشخصی است.

لیفت لثه

 • دوره بهبودی این روش به وسعت انجام جراحی لثه بستگی دارد.
 • در برخی اوقات، ناحیه لثه فرد دچار خون‌ریزی می‌شود که به دندان‌پزشک باید مراجعه کرد.
 • یکی از نکات مهمی که فرد باید اطلاع داشته باشد، مصرف قرص آنتی‌بیوتیک است تا لثه به عفونت دچار نشود.
 • از لثه فرد ممکن است، ترشحاتی نیز بیرون زده شود.
 • از نکات مهم دیگر، رسیدگی و بررسی لثه توسط فرد است تا در صورت بروز مشکلاتی مانند برآمدگی و یا درد به دندان‌پزشک مراجعه شود.
 • پس از انجام کانتورینگ، مصرف برخی غداها الزامی است.
 • نکته مهم دیگر، در انتخاب یکی از این دو روش است. در صورتی که روش لیزر انتخاب شود، لثه فرد با عوارض و درد کمتری همراه می‌شود.

 

چه عواملی باعث می‌شود تا فرد به لیفت لثه روی آورد؟

عوامل گوناگونی وجود دارد تا فرد، برداشتن لثه اضافه  را ترجیح دهد. یکی  از عوامل مهم در کانتورینگ، پیشرفت سلول‌های بافت استخوانی است که در محیط دندان وجود دارد. در برخی اوقات، شکل استخوان درون فک نیز بسیار ناهماهنگ است،  این ناهماهنگی باعث می‌شود تا چهره فرد بد دیده شود که به انجام کانتورینگ روی می‌آورد.

لیفت لثه

از عوامل مهم دیگری که فرد لیفت لثه انجام می‌دهد، شکل لب بالایی است که بسیار نافرم و کوتاه دیده می‌شود. عامل دیگری که برای فرد بسیار مهم جلوه می‌کند، زیبایی است. در برخی موارد ساختار لثه به گونه‌ای است که قسمت بیشتر دندان‌های فرد در پشت لثه پنهان شده است، همین مورد باعث می‌شود تا فرد جراحی را انتخاب کند تا زیبایی دندان‌ها برگردانده شود.

در برخی مواقع ساییدن  بیش از حد  دندان‌ها،  باعث می‌شود تا لثه نمایان شود که یکی از عوامل مهم در جراحی لثه به شمار می‌آید. اما بیماری و یا عفونتی که به لثه آسیب جدی وارد می‌کند، از عواملی است که فرد پس از درمان باید جراحی لثه انجام دهد.

عامل مهم دیگر، دندان‌هایی است که به شکل شیری وجود دارند و یا  افرادی  که بوتاکس صورت خود را با پایین آوردن لب انجام می‌دهند، بی‌شک به جراحی این روش نیاز خواهند داشت.

کلام پایانی

امروزه آشنایی با لیفت لثه باعث شده تا مقاله‌های زیادی نوشته شود، در این مقاله نیز سعی ما بر این بود تا توضیحاتی داده شود. به هر حال، بهترین روشی که از عوارض و خطرات کمی برخوردار و به زیبایی کمک زیادی می‌کند، کانتورینگ است. البته این مورد را فراموش نکنید که به توصیه دندان‌پزشک، رعایت و مراقبت پس از این کار الزامی است.

 

باز کردن چت
سوالی دارید؟
سلام چطور میتونیم کمک کنیم؟